Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | Without Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Walton NEXG N73 4/128Pre-owned
Bright-Moon Black| Official| 128GB
৳0 Tk
The Walton NEXG N73 is a feature-packed smartphone with a large 6.8" HD+ display, robust 6000mAh battery, 52 MP AI dual camera, and Android 13. It offers excellent value for budget-conscious users
Status :
Out Of Stock
Warranty :
7 Days Replacement Guaranty, 6 Months Services Warranty
128GB
4GB
Region:Official
specifications
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz refresh rate |
| Display Resolution | HD+ (720 x 1600 pixels) |
| Dimensions | 167.4 x 77.6 x 9.1 mm |
| Weight | 213 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual standby) |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc Tiger T606 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Memory | 4GB RAM (expandable with virtual memory) + 128GB internal storage |
| Main Camera | 52 MP (AI) + 2 MP, with various shooting modes |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Sensors | Fingerprint, proximity, light, geomagnetic, compass |
| Battery Info | 6000mAh, 18W fast charging |
| Other Features / Info | Face unlock, USB Type-C, stereo speakers, expandable storage up to 256GB |



